Слово «школа» походить від грецького слова «сколе», що означає «дозвілля»
Таких шкіл, які ми звикли бачити зараз, в Стародавній Греції не було. Філософи та їх учні збирались у вільний час разом і сперечалися з різних питань.
Школи відвідували тільки хлопчики вільних родин. Великий грецький філософ Платон був першим вчителем, який організував навчання в місці, яке називав «академією». Термін навчання складав 3-4 роки.
Давні школи розташовувалися на майданчиках, де тренувалися військові або проводилися паради. Майданчики ці називалися гімназіями. Пізніше Аристотель назвав свою школу ліцеєм. Цікаво, що в Німеччині школи почали називати гімназіями, у Франції – ліцеями, а шотландська школа – академія. Всі ці три назви збереглися до наших часів. Жодна зі шкіл не була схожа на сучасну. Це були місця для дискусії
Пізніше почали навчати школярів грамоти. Римські школи були схожі на сучасні.
Слово «педагог» родом з Древньої Греції і означає дослівно « той, що веде дитину ». Але називали так не вчителя, а раба, котрий відводив дитину в школу і приводив назад. Зазвичай в педагоги вибирали рабів, непридатних ні для якої іншої роботи , але які відрізнялися вірністю дому.
Більше 100 років школа стала схожою на сучасну, де вивчалися різні науки.
У 1650 році 58-річний єпископ протестантської общини Чеських братів – він же великий педагог і гуманіст ХVII століття - Ян Амос Коменський придумав геніальну систему масового "навчання всіх і всьому". Тобто, фактично придумав нашу з вами школу.
Він вперше розсортував учнів за віком по класах; він розрізав грамоту на декілька учбових дисциплін; написав перший підручник; ввів поняття: "учбовий день", "урок", "оцінка", "вправа". Встановив єдиний день початку занять - щоб дітей в школу приймати не коли завгодно, але лише один раз в рік, "краще восени... і вести їх весь рік, нікого вже не приймаючи і не відпускаючи".
Вважається, що він придумав і канікули ... але, що стосується канікул, та поява їх в університетському житті мала сувору причину – чуму. Саме вона кожне літо викошувала значну частину міського населення Європи, і, щоб хоч в якійсь мірі уникнути епідемії, магістри придумали … канікули.
У 1565 р. з'явився перший буквар для навчання дітей, виданий першодрукарем Іваном Федоровим.
Взагалі, історія виникнення школи дуже цікава. Крім того, у різних країнах система освіти має свої особливості.