Вівторок, 19.03.2024, 10:20

Вітаю Вас Гість | RSS

Дякую, що зайшли на сайт!
Інструкція з охорони праці при роботі з кислотами і лугами
 І. Загальні положення
1. Працюючи з кислотами та їдкими лугами, треба пам'ятати, що неви­конання правил поводження з ними призводить до сильних хімічних опіків.
 З кислот найнебезпечнішими є концентровані нітратна та фторидна кислоти, що спричиняють дуже болючі пошкодження, які довго не заживають. Дуже небезпечна концентрована сульфатна кислота, особ­ливо для очей. Важкість опіків кислотами і лугами значно підвищується, якщо ці реагенти нагріті.
 2. Під час усіх операцій з концентрованими кислотами і лугами обов'язково користуйтеся гумовими рукавицями та захисними окулярами.
3. Основні кількості кислот та інших агресивних рідин повинні збері­гатися в приміщенні, спеціально призначеному для цього.
 II. Вимоги безпеки перед початком роботи
1. Розливати кислоти та інші агресивні рідини з бутлів великої місткості у склянки треба за допомогою сифона, використовуючи як джерело тиску гумову грушу, ручний насос або ножну повітродувку.
2. Особливо обережно під тягою треба розливати концентровані кислоти: нітратну, хлоридну та інші димлячі речовини, а також аміак, щоб запобігти отруєнню.
3. Переносити склянки з реактивами треба в плетених кошичках або іншій тарі, що забезпечує зручне й безпечне транспортування.
4. Не можна переносити і навіть піднімати склянки з кислотами та іншими агресивними рідинами, взявши їх тільки за шийку посудини.
5. Доставлені в лаборантську реактиви розміщують у призначених для них місцях зберігання. 6. Не можна наливати гарячі або навіть теплі рідини в товстостінні посудини.
7. Великі шматки їдких лугів потрібно розколювати на дрібні кусочки в спеціально відведеному місці, користуючись захисними окулярами, рукавицями.
III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
1. Розбавляючи концентровані кислоти водою, треба лити кислоту у воду, а не навпаки, постійно перемішуючи. Доливання води до концентрованої кислоти супроводжується сильним нагріванням і розбризкуванням рідини, що може призвести до опіків.
2. Для розбавлення концентрованих кислот і змішування речовин, що супроводжуються виділенням тепла, потрібно користуватися тільки тонкостінним хімічним або фарфоровим посудом.
3. Використовувати сульфатну кислоту в ексикаторі як водовбираючий засіб забороняється.
 4. Розчиняти луги треба у фарфоровому посуді, повільно додаючи до води невеликі порції речовини при безперервному перемішуванні. Кусочки лугу треба брати тільки пінцетом або щипцями.
IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи
1. Відпрацьовані кислоти й луги слід збирати окремо в спеціально призначений посуд і зливати тільки після нейтралізації.
 2. Розлиті випадково кислоти або розчини лугів збирати і зливати в місця за вказівкою вчителя.
 V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
1. Щоб уникнути опіків порожнини рота і отруєння, забороняється набирати розчини кислот і лугів у піпетку ротом. Для засмоктування цих речовин користуйтесь піпетками з пастами та гумовими грушами.
2. Розлиті кислоти або луги необхідно негайно засипати піском, нейтралізувати і після цього прибрати. 3. У випадку аварії, коли починає виділятись значна кількість отруйних газів і пари, треба негайно вивести учнів з приміщення і після цього приступити до ліквідації аварійного стану, користуючись проти­газом та іншими захисними засобами.